CHIEF JUSTICE OF MALAYSIA

Chief Justice

The Right Honourable Tan Sri Tengku Maimun binti Tuan Mat

(P.M.N., S.P.S.K., D.U.P.N., D.P.S.K.)

Chief Justice

The Right Honourable Tan Sri Tengku Maimun binti Tuan Mat

(P.M.N., S.P.S.K., D.U.P.N., D.P.S.K.)

The Right Honourable Tan Sri Tengku Maimun binti Tuan Mat was born in Kota Bharu, Kelantan on 2 July 1959. Her Ladyship read law at University of Malaya and graduated with honours in 1982.

Her Ladyship began her career in the legal field as a Legal Officer at the Southern Kelantan Development Board (KESEDAR) in 1982 and later in 1984, as a Legal Officer at the Municipal Council of Seremban, Negeri Sembilan. Her Ladyship joined the Judicial and Legal Service in 1986 as an Assistant Parliamentary Draftsman, at the Drafting Division of the Attorney-General’s Chambers. Subsequently, her Ladyship served as a Magistrate at the Port Dickson Court, as a Federal Counsel at the Kuala Terengganu Legal Aid Bureau, as a Senior Assistant Registrar at the High Court at Seremban, as a Deputy Registrar at the High Court of Kuala Lumpur, as a Special Officer to the Right Honourable Chief Judge of Malaya, as a Special Officer to the Right Honourable Chief Justice, as a Judge of the Sessions Court at Kuala Lumpur cum Special Officer to the Right Honourable Chief Justice, and as the Registrar of the High Court of Malaya cum Chief Registrar of the Federal Court of Malaysia. Her Ladyship’s final posting in the Judicial and Legal Service was as the Chief Registrar of the Federal Court of Malaysia from 2005 to 2006.
On 2 October 2006, Her Ladyship was appointed as a Judicial Commissioner of the High Court of Malaya at Kuala Lumpur. On 5 September 2007, Her Ladyship was elevated as a Judge of the High Court of Malaya at Kuala Lumpur. Her Ladyship also had the experience of serving as a Judge of the High Court of Malaya at Shah Alam, Selangor.
On 8 January 2013, Her Ladyship was appointed as a Judge of the Court of Appeal. On 26 November 2018, Her Ladyship was appointed as a Judge of the Federal Court. On 2 May 2019, Her Ladyship was appointed as the Chief Justice of Malaysia.

Her Ladyship was conferred with Darjah Seri Paduka Setia Mahkota Kelantan (SPSK) in 2016 carrying the title Dato’ and in 2006, with Darjah Dato’ Paduka Setia Mahkota Kelantan (DPSK) also carrying the title Dato’.

On 13th July 2019, Her Ladyship was conferred with Darjah Utama Pangkuan Negeri carrying the tittle Dato'. On September 10th 2019, Her Ladyship was conferred with Darjah Panglima Mangku Negara carrying the tittle Tan Sri.
ADDRESS
// Main Office:
Office of the Chief Justice
Level 5, Palace of Justice Precint 3
62506 Putrajaya
(03) 8880 3502
(03) 8880 5739
cj@kehakiman.gov.my
World Summit Award Multimedia Super Corridor Malaysia Apicta